KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Pohádkové regiony
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

OLŠE - OLZA [ Vodní tok ]

Řeka Olše

Protéká naším městem a její délka na území Českého Těšína je 6,4 km (od Třince-Koňské po Chotěbuz). Tvoří hranici mezi Českou a Polskou republikou, které jsou v Těšíně navzájem spojeny dvěma mosty - most Svobody na ul. Střelniční slouží provozu ve směru do Polska a most Družby na ul. Hlavní slouží pro provoz ve směru z Polska.

Olše pramení v Polské republice u obce Koniaków. Ústí do Odry v Kopytově u Bohumína. Nad obcí Bukovec vtéká na území ČR. Od tohoto místa až po ústí je dlouhá 72,7 km a z toho přes 25 km tvoří státní hranici s PR.

Přítoky Olše jsou následující levostranné (dále jen l.b.) a pravostranné (dále jen p.b.): l.b. Lutyňka, p.b. Šotkůvka, l.b. Dětmarovická Mlýnka, p.b. Petrůvka,l.b. Karvinský p., p.b. Mlýnka v Karviné, l.b. Stonávka, p.b. Larischův příkop, l.b. Darkovský p., p.b. Rájecký p., l.b. Loucká Mlýnka, l.b. Kyšinec, p.b. Bobrek, l.b. Dělnice, l.b. Hrabinka, p.b. Puncówka, l.b. Sadový p., l.b. Rakovec, l.b. Ropičanka, p.b. Staviska, l.b. Neborůvka,l.b. Bystrý p., l.b. Kanada, l.b. Tyra, p.b. Líštnice, p.b. Sosna, p.b. Vendryňka, l.b. Tisový p., l.b. Hluboký p., l.b. Liderov, l.b. Kopytná, p.b. Hluchová, l.b. Jatný, p.b. Kompařov, l.b. Vlašský, l.b. Milíkov, p.b. Rohovec, l.b. Jasení, p.b. Kostkov, p.b. Radvanov, l.b. Lomná, l.b. Lísky, p.b. Hranečník, l.b. Javorská, l.b. Zarembčok, p.b. Bystrý, l.b. Oleška. Dále je do toku zaústěno mnoho melioračních kanálů a malých bezejmenných potoků.

Olše v části svého toku tvoří státní hranici mezi ČR a PR. Jedná se o hraniční úsek Bohumín-Závada (s výjimkou úseku u Věřnovic v délce 2,52 km), Karviná-Ráj-Český Těšín a kratičký úsek v délce 370m nad obcí Bukovec.V těchto úsecích se pravý břeh nachází v PR v kat. územích obcí Olza, Uchylsko, Gorzycki, Laziska, Godów, Otrebów, Pogwizdów, Marklowice, Boguszowice, Ciesyn a obce Istebna.

Na území ČR Olše protéká územím těchto obcí a měst: Bohumín - Kopytov, Skřečoň, Věřňovice, Dolní Lutyně, Dětmarovice, Závada, Koukolná, Staré Město, Karviná - Doly, město Karviná, Lázně Darkov, Karviná - Ráj, Louky, Podobora, Zpupná Lhota, Český Těšín, Ropice, Konská, Třinec, Dolní Líštná, Lyžbice, Vendryně, Karpentná, Bystřice nad Olší, Hrádek, Návsí, Jablunkov, Písek a Bukovec.

Na Olši byly prováděny regulační práce ve velkém rozsahu zejména během minulého století a tak lze považovat Olši od ústí do Odry až po Třinec za upravenou. V úseku od Třince ke státní hranici teče tok tratí se skalnatým a balvanitým dnem a s pouze dílčími úpravami břehů. Koryto je však i v tomto úseku stabilizované spádovými objekty.

Voda z řeky Olše se využívá hlavně pro zásobení průmyslu a energetiku. Vodou z Olše pro své potřeby jsou zásobovány Bochemie Bohumín, ŽD Bohumín, Elektrárna Dětmarovice, Důl Darkov, Důl ČSA, Rybářství Rychvald , Jäkl Karviná, Dalkia Morava (dříve Teplárna ČSA) , Důl Lazy a Energetika Třinec pro TŽ. V hraničním úseku je voda odebírána rovněž pro potřeby PR.

Na toku se nachází 10 jezů sloužících k odběru vody a dalších 37 spádových objektů sloužících ke stabilizaci podélného sklonu.

Po celý rok je obývána vodním ptactvem. Najdeme na ní labuť bílou, morčáka velkého, volavku popelavou, čápa bílého, lžíčáka pestrého, čírku modrou a potápku černokrkou.

Po hydrologické stránce patří Olše k řekám se značně rozkolísanými průtoky, podíl minimálních a maximálních průtoků dosahuje až 1:1000. Řeka Olše odvádí vody z hustě zalesněných částí Slezských Beskyd, Jablunkovské vrchoviny a Moravskoslezských Beskyd, které jsou oblastmi srážkově nadnormálními. V průběhu roku zde nejnižší srážkové úhrny bývají v zimních měsících (únor), nejvydatnější srážky se vyskytují v červnu až srpnu. Intenzivní srážky v letním období jsou příčinou povodní, které se vyskytují často souběžně s velkými vodami na řece Ostravici. Kulminace průtoku je však za povodně relativně krátká, a nástup povodňové vlny nebývá tak rychlý jako na blízké Ostravici.

Dlouhodobé průměrné průtoky činí v Jablunkově 1,8 m3/s,v Českém Těšíně už 8,3 m3/s a v nejníže sledovaném profilu ve Věřnovicích 13,7 m3/s.

Velké vody na Olši pod ústím Stonávky jsou příznivě ovlivněny přehradní nádrží Těrlicko vybudovanou na řece Stonávce, která v tomto úseku Olše velikost povodně tlumí.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Vodní tok
AKTUALIZACE: Radka GAJDUŠKOVÁ (Beskydy-Valašsko, racr) org. 56, 18.05.2004 v 12:00 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Sněhové zpravodajství
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba